Diagnoze Alcheimers – kas tā ir par slimību un kā ar to sadzīvot?

alcheimera slimībaRunājot vispārīgos vilcienos, Alcheimers ir slimība, kuras pamatā ir nervu sistēmas slimība, kas attīsta ilgstošas sekas smadzenēs. Alcheimera īpašību apvienojums veicina neārstējamus bojājumus pacienta smadzenēs, ko nav iespējams izārstēt. Var tikai ierobežot tās pilnveidošanos ar vairāku medikamentu izmantošanu.
Lielākā daļa Alcheimera slimnieku ir 65 līdz 70 gadus veci cilvēki. Šāda slimība daudzos izraisa paniku, jo nezina – ko no Alcheimera var gaidīt un kā turpmākie simptomi iespaidos līdzšinējo ikdienas dzīvi.

Alcheimers nav slimība, kura parādās vienas dienas laikā. Alcheimera slimība progresē vairāku gadu laikā un agrīnie simptomi var likties parasti un nesvarīgi. Pat 40 līdz 50 gadus veciem cilvēkiem var konstatēt agrīnos Alcheimera rādītājus, kas saistās ar neseno notikumu neatcerēšanos un pat īslaicīgiem atmiņas zudumiem. Veiktie izmeklējumi norāda uz to, ka ikkatram slimniekam Alcheimera izpausmes ir citādas par citiem slimniekiem. Vienam simptomi ir atmiņas pārtrauces, savukārt dažam kustību un citi funkcionalitātes traucējumi.

Kādi ir Alcheimera simptomi un tā izpausmes

Alcheimera slimniekiem populārākās slimības izpausmes saistās gan uzvedības maiņā, tā arī arī dažāda veida kustības traucējumos. Piemēram neattaisnojamas, neprognozējamas un pēkšņas garastāvokļa izmaiņas, nespēja sakopot domas darbiem. Viena no kritiskām slimības parādībām ir tuvu cilvēku neatcerēšanās, nespēja sakopot domas sarunai un orientēšanās spēju zudums. Kad persona sastopas ar pēdējo no minētajām pazīmēm, viņš var apmaldīties pat ļoti labi pazīstamā vietā.

Ir 3 simptomu vienumus, pēc kuriem var identificēt slimības posmus:

1.   Izmaiņas darbībā

Parādās grūtības izjust līdzsvaru, līdz ar to parādās nedrošas kustības. Noteiktu ikdienas darbu veikšana kā apģērbšanās, personiskās higiēnas uzturēšana, apiešanās ar finanšu līdzkļiem izraisa lielas grūtības. Lapā seniorbaltic.lv atradīsi visu par alchemeira slimību.

2.   Uzvedības un psiholoģiskās izmaiņas

Alcheimeram progresējot, palielinās sociāli neatbilstoša uzvedība – agresivitāte, mānija, uzbudinājums, apetītes izmaiņas. Kad slimība strauji attīstās, tuvinieki nereti izšķiras par soli ievietot slimnieku kādā no medicīniskās aprūpes iestādēm.

3.Izziņas traucējumi

Pie šīs pazīmju grupas jo īpaši var atzīmēt īstermiņa atcerēšanās pavājināšanos. Kā piemēram, nespēja atsaukt atmiņā tikko bijušus atgadījumus un objektu atrašanās vietu mājās, nesen pasacītā neatcerēšanos utt..
Izmaiņas kognitīvajā sistēmā cilvēku var novest pie nespējas pilnvērtīgi par sevi parūpēties un nodrošināt organisma pareizu darbību un veselības aizsardzību.
Diezgan bieža Alcheimera izpausme ir problēmas atpazīt ģimeni un tuvus cilvēkus. Sākotnējie simptomi, kas norāda uz iespējamo Alcheimera saslimšanu ir: atcerēšanās problēmas, taktiskuma trūkums, apātija, traucēta domāšana un negaidītas omas maiņas.
Ģimene un līdzcilvēki nereti minētos simptomus saista ar vecuma radītajām izmaiņām un tos pieņem kā pašsaprotamu parādību. Alcheimers ir neirobioloģiska saslimšana, kas izraisa grūtības ikdienā.

Kas var būt riska faktori

Ir veikti neskaitāmi pētījumi, lai uzzinātu Alcheimera slimības iemeslu. Tomēr zinātniekiem to līdz šim nav izdevies noskaidrot.
Iedzimstība, vecums un slimības vēsture – šie ir faktori, kas varētu iespaidot saslimšanu ar Alcheimeru.
-Novecošanās risks. Ievērojamas Alcheimera pazīmes parādās tieši gados vecākiem cilvēkiem.
-Iedzimtība. Ja kāds no ģimenes locekļiem tuvā vai tālā radniecībā ir pārslimojis kādu ģenētisku slimību, pastāv liela iespējamība ar to sasirgt pat vairākās paaudzēs.
-Veselības problēmas un saslimšanas. Kā, piemēram, asinsvada plīsums smadzenēs, augsts asinsspiediens un augsts holesterīns. Lai ierobežotu saslimšanas attīstību, slimnieka ārstēšana ir ar vairāku ārstniecības līdzekļu līdzdalību, vitamīniem.
Smagākos gadījumos Alcheimeru ārstē pat ar neiroleptiskiem medikamentiem un antidepresantiem. Šī slimība nav ārstējama, bet, savlaicīgi to atklājot, var ierobežot slimības izpausmes.