Čehu alus un tā baudīšanas kultūra

Čehu alus ir viens no senākajiem uz slavenākajiem visā pasaulē. Reti kurš neko nebūs dzirdējis ar ikgadējiem čehu alus festivāliem. Čehi ļoti lepojas ar savām alus darīšanas un dzeršanas tradīcijām, kas ir ļoti stingras un veidotas daudzu gadsimtu garumā. Čehija ir viena no pasaules valstīm, kurā uz vienu iedzīvotāju tiek patērēts visvairāk alus. Bet tas ir kvalitatīvs un pēc senām receptēm gatavots alus, ko čehi lielākoties dzer alus bāros. Alus ir daļa no viņu daudzveidīgās kultūras. Arī Latvijā ir iespēja izbaudīt vakaru labākajās čehu alus tradīcijās. To piedāvā čehu alus darītava un restorāns „Stargorod”, kas jau ieguvusi tiešām lielu popularitāti īstu alus cienītāju vidū. Interneta vietnē GetTable.lv rezervē galdiņu „Stargorod” pavisam vienkārši un izbaudi alus vakaru čehu stilā kopā ar saviem draugiem.

Čehu alus dzeršanas tradīcijas

čehu virtuveĪstos čehu alus bāros parasti apmeklētājiem pasniedz tikai vienas šķirnes alu. Visbiežāk izvēlas to, kas pašam īpašniekam ir visiecienītākā. Alus ražotājs cieši sadarbojas ar šo krogu un piegādā tam visu, kas nepieciešams viņa alus pienācīgai pasniegšanai – speciālus traukus, galda dekorus, priekšautus un vēl daudz ko citu, ko rotā alus šķirnes un ražotāja simbolika. Alu šeit pasniedz tikai svaigu un kausos pilda uzreiz no mucas. To, kāda alus šķirne tiek pasniegta šajā krogā, apmeklētājs var izlasīt uz izkārtnes pie durvīm. Bet tas, ka krogā ir vienas šķirnes alus, nenozīmē, ka tajā jādzer tikai viena veida alus, jo katrai šķirnei ir vairāki paveidi. Iespējams izvēlēties dažāda stipruma alu, arī tumšo un gaišo, tā kā izvēles iespējas ir samērā plašas. Arī čehu alus dzeršanas procesam ir savas īpatnības un tradīcijas. Čehu alus glāzē būs vismaz trīs centimetrus biezas un stingras putas, jo tās norāda, ka alus ir izgatavots atbilstoši visām tradīcijām un ir kvalitatīvs. Alus kausa tukšošanu ir ļoti svarīgi sākt ar labas veselības vēlējumiem, saskandināšanu un ieskatīšanos acīs katram galda biedram. Tikai tad var sākt dzert alu. Un ļoti svarīgi ir pēc katra malka ar kausu pieskārties galdam. Šī tradīcija ir ļoti stingra, neviens neiedomājas to pārkāpt. Protams, ka liela māksla ir šo alus baudīšanu laikā pārtraukt, lai reibums nebūtu pārmērīgs. Tomēr nerīkst arī uz galda atstāt neizdzeru kausu, to saimnieks uztver kā lielu apvainojumu. Čehiem alus dzeršana ir patiesi liela māksla, kurā jāievēro daudzas tradīcijas.

Čehu alus darītava un restorāns „Stargorod” Rīgā

Čehu alus krogu un tradīciju cienītāji noteikti bija patīkami pārsteigti, kad Rīgā tika atvērta čehu alus darītava un restorāns „Stargorod”. Dažu gadu laikā šī vieta ir kļuvusi patiesi iecienīta. Šeit labprāt laiku pavada draugu kompānijas, svin dzimšanas dienas un pavada jautrus vakarus ar dziesmām, dejām un šoviem. Šis ir ne tikai restorāns, kur baudīt labāko čehu alu un gardas maltītes, bet arī alus darītava. Interesenti var pieteikties arī uz ekskursiju un klātienē apskatīties, kā top īsts čehu alus. Šeit gatavotajam alum netiek pievienoti konservanti, tāpat alus arī netiek filtrēts. Restorānā apmeklētājiem tiek pasniegts alus tikko no mucām, tāpēc tas savas izcilās garšas īpašības saglabā pavisam neilgi. Rekomendē kausu iztukšot pus stundas laikā pēc pasniegšanas. Restorāns piedāvā kopā ar čehu alu nograšot lielisku maltīti. Šeit īpašos grilos un krāsnīs uz dzīvas uguns tiek gatavoti cepeši un dārzeņi. Šefpavāram pat ir savs šovs, kura laikā uz atklāta grila tiek gatavots vesels sivēns. Arī daudziem ēdieniem tāpat kā alum ir sena vēsture un pārbaudītas receptes. Restorāna firmas ēdiens ir „Stargoroda celis” jeb cūkas stilbs, kas tiek gatavots pēc īpašas receptes. Restorāns vienmēr ir apmeklētāju pilns, jo cilvēki labprāt bauda šo dzīvīgo atmosfēru, dziesmas, šovus un dejas, kas regulāri tiek piedāvātas restorānā „Stargorod”.

Rezervē galdiņu restorānā „Stargorod”

Ja esat nolēmuši nogaršot patiesi labu čehu alu, izbaudīt patīkamu vakaru un gardi paēst, tad „Stargorod” rezervācija galdiņam ir jāveic jau laikus, lai būtu droši, ka vietiņa restorānā jūs jau gaidīs. Galdiņu rezervācija visērtāk ir veicama interneta vietnē GetTabe.lv. Pieejama arī mobilā aplikācija, tāpēc to būs ērti izmantot jebkurā vietā un laikā savā viedtālrunī. „Stargorod” rezervācija var būt labs risinājums nedēļas nogales plāniem vai arī draugu tikšanās reizei, jo restorānā vienmēr būs brīva gaisotne, labs čehu alus un izcili garda maltīte.

Tags: ,