Izveidoju savu CV pareizi un ieguvu kārtoto darbu!

izveidoju-savu-cv

CV jeb tulkojot no latīņu valodas Curricilum Vitae, ir īsa un konkrēta cilvēka autobiogrāfija , no kuras pāris teikumos var spriest par cilvēka personību, pieredzi, motivāciju, valodas krājumu un pareizību, kopējo kultūru un inteliģences līmeni. Tas ir veids, kā uz dažām A4 lapām uzrakstīt apkopojumu par savu dzīvi, vērtībām un vēlmēm. Potenciālais darba devējs šādā veidā uzzina par darba ņēmēja spējām un priekšrocībām salīdzinot ar konkurentiem. Ideāli, ja pēc rezumē sagatavošanas vari teikt: “Izveidoju savu CV pareizi un ieguvu kāroto darbu!”

Dzīvesgājuma rakstīšanu nav jāuztver kā sacerējuma rakstīšanu,  patiesībā tas ir ļoti kompakts, īss un hronoloģisks apkopojums, kam jāatbilst vispārpieņemtajiem standartiem. CV parasti tiek uzskatīts jau par pārrunu pirmo kārtu, tāpēc tas, cik precīzi pāris teikumos varēsi par radīt labu iespaidu, atsauksies uz aicinājumu uz nākošo pārrunu kārtu.

Mākslinieciskās un radošās spējas šajā gadījumā vajadzētu nolikt malā, jo lai arī ir būtiskas atsevišķās radošajās darba jomās, tomēr var radīt haosu un nepareizu priekšstatu. Pareizi sagatavots un labs CV ir lakonisks, vienkāršs un bez sarežģītiem terminiem, kuri lietošanas gadījumā noteikti jāpaskaidro.

Kā radās dzīvesgājums

Tā pamata funkciju izpratnē pirmo CV uzrakstīja dižais un visiem labi zināmais mākslinieks, izgudrotājs, rakstnieks un renesanses aktīvists Leonardo Da Vinči. Pastāv uzskats, ka tieši viņš bija tas, kas sarakstījis pirmo dzīvesgājumu – rezumē, tāpat kā izgudrojis helikopteru vai uzgleznojis Monu Lizu. Tas noticis 1482. gadā, kad da Vinči sūtīja darba pieteikumu Milānas grāfam un vajadzējis pastāstīt par savu pieredzi.

Ja vēlies parādīt savu raksturu

Lai parādītu pēc iespējas vairāk personības, noteikti ieteicams reizē ar CV aizsūtīt arī pavadvēstuli. Tajā radoši un galvenokārt emocionāli var izpausties vairāk, kā dzīvesgājumā, pierādot savu profesionalitāti un tajā pašā laikā izcelt sava rakstura spēcīgākās šķautnes. Nereti šī pavadvēstule kļūst tikpat būtiska kā pats sūtāmais dokuments, jo vēstulē iespējams akcentēt personību, pastāstot, kāpēc Tu esi labākais kandidāts šai vakancei, kādas ir Tavas priekšrocības, ko Tu zini par uzņēmumu vai organizāciju un tās tēlu.

Nemokies un izmanto paraugus!

Jau 80% no Latvijas iedzīvotājiem lieto internetu un tāpat kā mūsdienās lielākā daļa vakanču atrodamas digitālajā vidē, arī perfektu un profesionālu CV var sagatavot tiešsaistē. Tā vietā, lai uztraukumā internetā starp neskaitāmiem iespējamajiem variantiem meklētu īsto dzīvesgājuma versiju,  ir iespēja izmantot online vides sagataves.

Tas palīdzēs atcerēties visus svarīgos faktus un  nepieciešamās sadaļas, lai  nebūtu jāmokās ar Word tabulām un to formatēšanu. Mūsdienīgas sistēmas pašas izveido pārskatāmu, viegli lasāmu dokumentu, kas būs korekts un darba devēja prasībām atbilstošs. Lieliska iespēja ir savu CV atstāt interneta datubāzēs, kur potenciālie darba devēji var atrast sev nepieciešamos darbiniekus.

Personiskā informācija  

Fundamentāli svarīgs nosacījums ir korekta un pareizi sagatavota personiskā informācija – vecums, dzimums, kontakti, lai nepieciešamības gadījumā var sazināties. Noteikti jāpārdomā e-pasta adrese, kura arī parāda potenciālā darba ņēmēja stilu. Lai darba devējam nerastos nepareizs priekšstats, tai noteikti nevajadzētu būt kjirsiitis@inbox, vai tamlīdzīgai.

Izglītība un darba pieredze

Ziņas par izglītību parasti tiek norādītas, sākot no pēdējās apmeklētās mācību iestādes. Tās atspoguļo cilvēka personību, motivāciju un ambīcijas, kā arī parāda izaugsmes spējas. Ja ir kādi īpaši atzīmējami bonusi, kas var uzlabot darba devēja domas par potenciālo darba ņēmēju, CV jānorāda arī tie. Arī iepriekš veiktie darbi jāsakārto hronoloģiskā secībā, sakot no pēdējā. Šī sadaļa viennozīmīgi ir pats galvenais. Tā kā profesijas ir tik dažādas, noteikti vēlams pastāstīt par pienākumiem, lai darba devējs varētu novērtēt prasmes un iemaņas.

Bez liekiem un vēsturiskiem faktiem!

Kā jau minēts raksta sākumā, CV noteikti nav sacerējums un tādēļ nevajadzētu aizrauties uzskaitīt visus pulciņus, kur esi piedalījies un mācību olimpiādes, par kurām saņēmi atzinības rakstus. Jāsniedz informācija tikai par patiešām nozīmīgiem un svarīgiem faktiem, kas var palīdzēt saņemt uzaicinājumu uz nākošo pārrunu kārtu.

Par ko CV labāk nerakstīt

CV nevajag rakstīt par politisko, reliģisko, kā arī seksuālo pārliecību ne pie personības, ne iemaņu, ne motivācijas sadaļā. Piemēram, ja esat aktīvs geju tiesību aizstāvis, tad darba devējs var uztraukties par to, kā jūs izturēsieties pret klientiem, kas ir pret viena dzimuma attiecībām vai kādas partijas pārstāvis var būt neadekvāts savā rīcībā pret citiem.

Pierādi sevi!

Patiesībā, mūsdienu apstākļi un darba tirgus specifika nosaka to, ka  ļoti bieži kāroto darbu saņem nevis ar pieredzi bagātākie, bet gan enerģiskākie un entuziastiskākie, kas ir gatavi mācīties ko jaunu. Tieši tāpēc pavadvēstule var būt veids, kā pierādīt, ka proti mācīties, esi pārliecināts par savām spējām un darba devējs būs zaudētājs, ja Tevi nepieņems, jo degošas acis un varošas rokas mūsdienās ir retums!

Pierādi sevi ar pareizi sagatavotu un labu CV, iegūsti kāroto darbu un sasniedz virsotnes!

Tags: