Kādu mugursomu izvēlēties?

mugursomasSeptembris tuvojas lieliem soļiem, un, lai kā arī negribētos pagarināt vasaras brīvlaiku vēl par nedēļu, divām, četrām, mācību gada pirmā skolas diena neizbēgami tuvojas. Kā vecākiem, tā skolēniem laiks gatavoties mācību uzsākšanai. Neatkarīgi no tā, vai šogad jāsāk pirmā klase, devītā vai piektā, jāpērk daudz – burtnīcas, grāmatas, klades, zīmuļi un tā tālāk. Šķiet, prasību saraksts ar katru gadu tikai aug. Un, protams, soma – soma, kur visu skolas ikdienai nepieciešamo salikt. Ērta un skolēnam atbilstoša soma.

Lielākoties skolas somu skolēnam vecāki iegādājas uz vairākiem gadiem, bet tad arī jāizvēlas atbilstošā soma, kas, pirmkārt, patiešām kalpos vairākus gadus, un otrkārt, nekļūs skolēnam vairāk par apgrūtinājumu, kā palīgu skolas lietu pārnēsāšanā. Tai ne tikai labi jāizskatās, bet jābūt arī ērtai un tādai, kas pēc laika nēsāšanas neradītu bērnam muguras problēmas.

Statistika liecina, ka aptuveni 40% bērnu Latvijā vecumā no 7 līdz 10 gadiem ir konstatēta asimetriska stāja, ko var nosaukt par funkcionāliem stājas traucējumiem, un viens no šādu rezultātu iemesliem – nepareiza skolas soma un tās nēsāšana, kā arī tajā esošais svars.

Bērni ir dažāda auguma, dažādas miesasbūves, un arī somas, ko varam izvēlēties, ir lielākas un mazākas. Tāpēc pirmais, kas būtu jāievēro pērkot jaunu skolas somu, ir tas, lai soma ir piemērota bērna augumam. Pirms pērkam skolas somu, pašam skolēnam tā noteikti jāpielaiko. Svarīgi, lai soma būtu ērta nēsāšanai un veidotu pietiekami lielu kontaktu ar ķermeni – būtu cieši piespiesta mugurai. Jo lielāks ir kontakts ar ķermeni, jo labāks ir somas svara sadalījums, līdz ar to neviena no struktūrām netiek pārslogota.

Tāpat, ieteikts izvēlēties mugursomas ar vidukļa lenci, kas palīdz daļu smaguma pārnest uz iegurņa joslu, tādējādi atbrīvojot plecu joslu.

Otrs ļoti svarīgs kritērijs – mugursomai jābūt polsterētas plecu lentes – katram plecam, kuras var pielāgot individuāli bērnam, un arī somas mugurējā daļā, kas balstās pret muguru, jābūt polsterējumam. Lai skolēnam somu būtu ērtāk nēsāt, arī tajā esošās lietas vajadzētu sakārtot pareizi – pie muguras nevajadzētu likt ļoti cietās grāmatas vai asos zīmuļus, kas var iedurties mugurā.

Pārlieku smagas vai nepareizi nēsātasskolas somas var izraisīt īslaicīgu stājas asimetriju. Ja skolēns izvēlējies somu visu laiku nēsāt uz labā pleca, tas vienmēr būs augstāks, līdz ar to būs asimetrija plecu joslā.

Tāpat, jādomā par somas materiālu un izturību. Pērkot skolas somu, jāizvēlas tāda, kas kalpos ilgāk kā vienu gadu – būs gatavota no izturīga materiāla, gan tāda, kas nebūs pārāk sintētiska – siltās pavasara un rudens dienās nesviedrēs bērna muguru.

Tags: , ,