Kustēties bez sāpēm – to iemācīs fizioterapeits

 

Kustības ir cilvēka pamats, jo ikviena aktivitāte ir dabiski sasaistīta ar fizisku piepūli. Ķermenis atpūšas miega laikā, tās ir labākajā gadījumā 8 stundas, bet pārējo diennakts laiku kustamies.

fizioterapeitsProtams, ka intensitāti un kustību veidus nosaka dzīvesveids, profesija, dienas plānojums, tas, kādu pārvietošanās veidu izvēlamies. Satraucoši ir tas, ka ļoti lielai daļai cilvēku šīs ikdienas darbības un kustības notiek sāpju pavadībā. Kādi tam ir iemesli? Viens noteikti ir tas, ka cilvēkiem datoru un biroju laikmetā slodze uz visām ķermeņa daļām nav vienmērīga.

Pārāk ilgu laiku pavadām dažādās nedabiskās pozās, pārāk daudz neatbilstoši noslogojam mugurkaulu, kā arī ikdienišķas kustības izpildām nesaudzīgi, nievērojot ergonomikas likumus. Neergonomiska darbavieta arī var ļoti iespaidot kopējo ķermeņa pašsajūtu, kādās muskuļu grupās vai locekļos radīt sāpes.

Kā no tā izvairīties? Padomus un praktisku palīdzību sniegs profesionāls fizioterapeits, kurš ir kustību speciālists ar augstāko medicīnisko izglītību. Fizioterapeits palīdzēsmazināt jau esošās sāpes, atjaunot pilnu kustību amplitūdu bez sāpēm, kā arī iemācīs ikdienā ierastas kustības veikt bez sāpēm un riska iedzīvoties nopietnākās veselības problēmās.

Es pati agrāk nebūtu ticējusi tam, ka pat nelielas izmaiņas ierastajās kustībās un vienkārši ikdienas vingrojumi salīdzinoši īsā laikā var palīdzēt atbrīvoties gan no sāpēm mugurā, gan kakla rajonā. Bet es tam ticu, jo pati to piedzīvoju.

Esmu viena no daudzajām sievietēm, kurām diena paiet birojā. Darba stundas ir daudz garākas, kā man gribētos, jo esmu nodaļas vadītāja. Man ir jābūt gatavam visam, jādara vairāk, jāplāno vairāk, man jāvada savi darbinieki, tāpēc sevi nežēloju. Bet, kad jau vairākus mēnešus mocījos ar tiešām trakām sāpēm mugurā un kaklā, sapratu, ka varu izkrist no darba aprites vispār.

Tāpēc devos pie ārsta, kurš, izdzirdot, kāds ir mans dienas režīms, ieteica apmeklēt fizioterapeitu, lai mazinātu saspringumu, kas ķermenī rodas no garajām stundām pierakstāmgalda, datora, automašīnā. Fizioterapija jau pēc dažām nedēļām deva pārsteidzošus uzlabojumus.

Man tika ierādīti vienkārši vingrojumi, ko ik pēc stundas piecas minūtes izpildīt turpat darbavietā. Sākumā tas šķita neveikli, bet pēc tam dažas kolēģes man pievienojās. Tā radās doma, par regulārām kustību piecminūtēm birojā, jo atklājās, ka arī citiem kolēģiem ir problēmas, ko rada sēdošs darbs pie datora un dokumentiem.

Līdz brīdim, kad sāku meklēt iespējas uzlabot savu pašsajūtu, nemaz nebiju pamanījusi, ka mājai tuvumā ir poliklīnika, kur pieejamas fizioterapeita vadītas nodarbības gan grupās, gan individuāli. „Veselības centru apvienība” (VCA) savās poliklīnikās un medicīnas centros nodrošina ne tikai plašu speciālistu loku un ārstniecības iespējas.

Iestādēs darbojas arī rehabilitācijas un veselības profilakses nodaļas, kas palīdz ikdienā saglabāt labāku pašsajūtu, mazināt spriedzi, uzlabot formu un palielināt enerģiju. Protams, ka rehabilitacija ir neaizstājama arī atveseļošanās periodā, bet bieži vien svarīgāk ir šos ārstus apmeklēt pirms vēl ir sākušās lielākas veselības problēmas. Man tā izrādījās pareizā recepte, kas atbrīvoja no sāpēm un palielināja enerģiju, darbaspējas. Atkal varēju kustēties bez sāpēm.

Tags: