Loģistika un ar to saistītā darbība.

Noliktavas - Sonora.lvDaudzi ir dzirdējuši par vārdu „loģistika”, taču tādu īstu izskaidrojumu tam, kas tas ir un ar ko tā nodarbojas, nemaz tik daudzi nezinās. Varam pastāstīt – loģistika ir procesu kopums, kas pēc iespējas finansiāli izdevīgāk, ērtāk un kvalitatīvāk, palīdz precei no ražošanas pirmsākuma nonākt līdz pircējam. Tā tikai šķiet, ka tas nekas nav – izstrādā patēriņa preci un aizsūti pārdevējam, taču tik viegli tas nebūt nav. Loģistika sevī ietver dažādus procesus, tajā skaitā kravu pārvadājumus, transporta servisu, konteineru pārvadājumus, noliktavas servisu un tamlīdzīgi organizētus procesus. Loģistikas speciālists ir darbinieks, kurš pārvalda visu šo procesu virzību un īsteno ražotajam produktam piemērotu ceļu pie patērētāja. Šodienas ekonomiskajos apstākļos veiksmīga loģistika spēj nodrošināt progresīvu uzņēmuma darbības progresu kā arī lielu konkurenci tirgū. Mūsu laikos tā ietver gandrīz visas nozares, kas iesaistītas gala produkta radīšanā, ne tikai preces izveidē, transportēšanā kā arī uzglabāšanā.

Kā vieglāk saprast loģistikas jēdzienu?

Lai ērtāk būtu iepazīties ar to, kas īsti ir loģistika, piedāvajam izskaidrot – loģistikas speciālistam jābūt spējīgam nodrošināt, lai visas saistošās lietas būtu vietā īstajā vietā un laikā, vajadzīgajā daudzumā un arī par piemērotāko izcenojumu. Tas nozīmē, ka speciālists ir zinošs gan par kravas mašīnām, noliktavām, transporta pakalpojumiem gan pa sauszemi, gan pa jūras ceļiem. Loģistikai ir atrodami dažādi darbošanās novirzieni, kas nodrošina nepieciešamo funkciju izpildi, lai gala iznākums būtu novērtējams pozitīvā gaisotnē:
• Iepirkšanas loģistika – regulē visu nepieciešamo izejvielu piegādāšanu pie ražotāja produkta realizēšanai;
• Ražošanas loģistika – regulē visu to, kas saistīts ar ražošanu – tehnoloģiskā procesa plānošanu, organizēšanu, koordinē un uzrauga dažādas darbības, tā, lai tiktu apmierinātas pircēja vajadzības un izpildītu uzņēmuma nodomus;
• Sadales loģistika – virza izstrādāto produkciju līdz patērētājam;
• Servisa loģistika – rūpējas par pakalpojumiem, kas apmierina patērētāja vēlmes pirms kā arī pēc preces nopirkšanas.

Servisi, kas sadarbojas ar loģistiku.

Loģistikas lietpratējs ir tikai viena neliela daļiņa no visa loģistikas procesa. Tā, lai prece sekmīgi no ražotāja nokļūtu līdz īpašniekam, tiek izmantoti vairāki servisi, kas palīdz tam notikt. Pasūtījumu apstrādāšana, izpildīšana, transportēšana kā arī pārvadājumi, noliktavas pakalpojumi un daudz tamlīdzīgu norišu ir loģistikas procesa sastāvā. Kā piemēru varam minēt – transportēšana uz Angliju prasīs līdzekļus un dažādus citus resursus, lai tiktu izmantots jūras transports, kas liek loģistikas ekspertam meklēt vairākas opcijas kā to īstenot pēc iespējas veiksmīgāk.

Ir dažādi varianti, kādā veidā ražotājs spēj veikt visus aktuālos loģistikas procesus, tā, lai saražotais sekmīgi sasniegtu savu patērētāju – izmantojot loģistikas uzņēmumus vai radot savā uzņēmumā loģistikas nodaļu. Produktu transportēšana, piemēram, uz Angliju, ir pieprasīta allaž, tā pat kā kravu pārvadājumi Latvijā kā arī citās Eiropas valstīs.