Uzzini, kāda veida mulča ir piemērotākā tavam dārzam!

mulča no priežu mizasMulča ir materiāls, kas aizsargā augsnes virskārtu no izžūšanas, aizkavē nezāļu izplatīšanos, saglabā nepieciešamo temperatūru augsnē un, atkarībā no izvēlētā materiāla, spēj nodrošināt arī labu vizuālo efektu.

Izvēloties organisko mulču, uzlabosi arī augsnes auglību, jo sadaloties, mulča bagātinās augsni ar vērtīgajām trūdvielām.

Organiskā mulča

Plašāk izmantotie mulčēšanas materiāli ir šķelda, komposts, kūdra, priežu mizu mulča, nopļautā zāle, lapas.

Jāņem vērā, ka organiskā mulča pakāpeniski sadalās, tādēļ tās slānis periodiski jāpapildina, taču vajadzētu sekot līdzi, lai mulčas kārta arī nebūtu pārāk bieza – tas var kaitēt augiem.

Kuru materiālu izvēlēties?

Mulča no priežu mizas labi noder kā dekoratīvais elements, turklāt ņemot vērā salīdzinoši lēno sadalīšanos un amortizējošās īpašības, mulča kalpo arī kā labs dārza celiņu un bērnu rotaļu laukumu segums.

Savukārt, piemēram, kūdra labi noder augsnes ielabošanai – sevišķi tiem augiem, kuriem patīk skāba augsne.

Lapas un nopļautās zāles masa ir viens no ekonomiski izdevīgākajiem risinājumiem, taču jāpatur prātā, ka tai vajadzētu būt tīrai no nezāļu sēklām, citādi dārzā savairosies nezāles. Tik pat svarīgi atcerēties, ka zāli un lapas nevajadzētu likt pārāk biezā slānī, jo tā var sākties karšanas un pūšanas process.

Organisko mulču pārsvarā izmanto dekoratīvajā dārzkopībā, kā arī tad, ja ir svarīga augsnes bagātināšana ar barības vielām.

Jāņem arī vērā, ka liela daļa organisko materiālu, satrūdot, patērē slāpekli, tādēļ tiem papildus vajadzētu lietot slāpekli saturošu mēslojumu.

Neorganiskā mulča

Labāk zināmie neorganiskie materiāli ir ģeotekstils, mulčēšanas plēve, akmeņu šķembas, oļi. Tie lieliski veic augsni aizsargājošas funkcijas un aizsargā no nezāļu izplatīšanās, taču neveic augsni bagātinošas funkcijas. Ņemot vērā, ka neorganiskie materiāli nesatrūd, tos atjaunot nepieciešams daudz retāk.

Ja neorganiskā materiāla vizuālais izskats šķiet pārāk nepievilcīgs, to veiksmīgi var kombinēt ar kādu vizuāli pievilcīgāku materiālu, piemēram, mizu mulču vai čiekuriem.

Tas, kuru no mulčēšanas materiāliem izvēlēties, lielā mērā atkarīgs no vēlamā efekta un vizuālā aspekta. Izvērtē vairākas iespējas un izvēlies piemērotāko!

Tags: , , ,