Praktiskā mutes dobuma higiēna

dental art.lvZobu veselība ir svarīga lieta un to galvenokārt ietekmē mutes dobuma higiēna, tāpēc ir svarīgi vismaz reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu un rūpēties par mutes dobumu cik nu tas ir iespējams, jo tas palīdzēs krietni ietaupīt pārējos izdevumus, kas var rasties, ja netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Ieteicams apmeklēt higiēnistu biežāk ir specifiskiem cilvēkiem kā sirds slimniekiem, ar cukura diabētu slimajiem un smēķētājiem. To smaganas ir daudz jūtīgākas un pastiprināta ir arī zobu aplikuma veidošanās.

Zobu higiēnas procedūras laikā tiek iztīrīts viss mutes dobums, likvidētas kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmens ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem, kas procedūru padara pēc iespējas nekaitīgāku un patīkamāku. Pašās procedūras beigās, lai piešķirtu zobiem gaišāku toni, tiek pielietota sodas strūkla.

Galvenie zobu un smaganu problēmu izraisītāji – zobu aplikums un zobakmens

Ir svarīgi arī zināt, kas tad ir īsti tie ienaidnieki, pret kuriem ir jācīnās. Viens no tiem ir zobu aplikums, kas ir mīksta masa, kas veidojas no nelielām ēdienu paliekām. Galvenokārt to var novērot gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās vai arī uz kožamās virsmas, kuras ir grūti aizsniedzamas ar zobu birsti. Ir produkti, kas pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Kā dažus no tiem var minēt saldumus, miltu izstrādājumus, melno tēju un kafija. Pats par sevi negatīvs ieradums zobiem ir smēķēšana. Nikotīns izraisa pastiprinātu zobu aplikuma veidošanos, kas krāso zobus dzeltenīgi brūnā nokrāsā.Līdzīgs efekts ir arī kafijai.

Zobakmens rodas tad, kad zobu aplikums jau ir krājies ilgu laiku un sacietējis. Tas ir zobakmens, kuru vairs nevar tik vienkārši dabūt nost. Ir svarīgi katru dienu tīrīt zobus ar atbilstošu zobu pastu un zobu birsti, kā arī papildus zobu diegu, lai piekļūtu vietām, kur nav iespējams ar zobu birsti. Tomēr arī tas nespēj pilnībā piekļūt visām zobu starpām un rievām un zobu aplikums un zobakmens veidojas visiem un ir pastiprināts iekaisuma un infekcijas rašanās risks.

Mutes dobuma higiēnas procedūra

Viss sakas ar vispārīgu zobu stāvokļa novērtēšanu, kam tiek izmantots speciāls zobārstniecības instrumentsgalvenokārt smaganu kabatu dziļuma pārbaudīšanai. Tas galvenokārt ļauj noteikt paradontozi (smaganu atkāpšanos). Ja ap zobiem ir daudz aplikuma un zobakmens, var tikt veikti vairāki seansi, bet parasti profilaktiskā zobu higiēnas procedūra tiek veikta vienā seansā.

Ja pacienta zobi ir pārlieku jūtīgi, tiek veikt papildus nepieciešamā anestēzija, lai pacients justos ērti procedūras laikā. Anestēzija ir gēla veidā un samazina gļotādas jūtīgumu. Tiek izmantots ultraskaņas skeileris, lai veiktu zobu attīrīšanu. Tas noņem lielākās zobakmens un zobu aplikuma masas un tālāk procedūra var tikt turpināta, izmantojot zobārstniecības instrumentus. Pēc tam zobi tiek nopulēti ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīrīti ar zobu diegu. Ja pacients vēlas, pēc tam zobi var tikt apstrādāti ar sodas strūklu, kas sniegs tiem balinošu efektu. Tā kā procedūras gaitā zobu emaljas aizsargslānis jeb pelīkula tiek kairināta, zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu jeb fluora aplikāciju. Tā mineralizē zobus un spēj pilnībā atjaunot emaljas aizsargslāni, kas ir svarīgi, lai pasargātu zobus no baktēriju iedarbības. Pēc zobu higiēnas veikšanas nedrīkst ēst, dzert vai skalot muti, 30 minūtes, bet vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot krāsainu pārtiku un dzērienus.

Lai pieteiktos zobu un mutes dobuma higiēnas procedūrai ienāc Dentalart.lv mājas lapā!