Privātmājas zibens aizsardzība – ko tā ietver un kā tā pasargā māju

Lai arī smagi pērkona negaisi bieži vien notiek tikai dažas reizes gada laikā, tomēr vētras laikā var rasties satraucošs skaits zibens spērienu. Un nemaz nav nepieciešams tiešais zibens spēriens, lai tiktu iznīcināta simtos un tūkstošos vērtā mājas elektronika. Spēriens tuvējā kokā vai citā objektā, kas atrodas netālu no elektroinstalācijas un komunikāciju tīkliem, var radīt bojājumus elektroierīcēm, kas pievienotas šim tīklam. Lai samazinātu risku, katrai privātmājai būtu nepieciešama zibens aizsardzība. 

 

Zibens aizsardzības sistēmas nepiesaista zibeni, kā arī neatvaira to 

Šī sistēma drīzāk pārtver zibens enerģiju un noraida to uz zemas pretestības ceļu, piemēram, zemi, kur tas var droši izlādēties. Tās vienīgais mērķis ir nodrošināt ēkas un tajā esošo personu drošību zibens izlādes laikā. Ja mājā tiek raidīts tiešs zibens spēriens, uzdevums tiek paveikts, novadot zibeni pa labu un drošu ceļu uz zemi tā izlādei. Pretēji mītiem, zibens aizsardzības sistēmas:

  • Nepiesaista zibeni;
  • Nevar kliedēt vai novērts zibens spērienu negaisa laikā;
  • Lielākā daļa sistēmu nepiedāvā pārsprieguma aizsardzību jūtīgai elektronikai;
  • Piedāvā ugunsdrošības un strukturālo bojājumu aizsardzību, novēršot karsta un sprādzienbīstama zibens izlādi prom no mājas vai citiem svarīgiem objektiem.

Pamatā privātmājas zibens aizsardzība tiek garantēta, pateicoties četriem atsevišķiem vai savstarpēji saistītiem komponentiem, kas strādā, lai izveidotu daudzslāņainu vairogu. Šī sistēma ietver:

  • Zibensnovedēju jeb „gaisa termināli”. Šīs metāla ierīces tiek uzstādītas uz jumta, lai pārtvertu un novirzītu zibeni uz zemi, pirms tas ietekmē mājas elektroinstalācijas tīklu.
  • Zemējuma vadus – parasti cietā vara stieple tiek savienota ar zibensnovedēju un novirzīta uz zemi, lai novadītu augstas intensitātes strāvas pārspriegumu prom no mājām.
  • Elektrodus – cietā vara klāti stieņi vai gredzeni, kas aprakti ārpus mājas. Elektroenerģija, kas novirzīta uz šiem elektrodiem drošā veidā tiek izkliedēta zemē.
  • Svārstību slāpētājus – šīs ierīces tiek uzstādītas mājas eklektiskajās sistēmās vai jebkur, kur tiek izmantotas elektroierīces un veido pēdējo aizsardzības līniju pret elektrisko pārslodzi.

Zibens aizsardzība ir jāuzstāda precīzi un to jāpārbauda kvalificētam speciālistam, lai garantētu, ka visas sastāvdaļas ir uzstādītas pareizi. Ir jāpārbauda zemes pretestība, kas mēra to cik efektīvi elektrība izlādējas uz apkārtējo zemi. Augsne un tās pretestība vietām var atšķirties, un, ja tā nav pārbaudīta, nepareizi funkcionējoša elektriskā zemējuma sistēma var darboties nepilnīgi vai nedarboties vispār.