Psiholoģiskās problēmas cilvēkiem ar cukura diabētu.

cukura diabets

Cukura diabēts rada nopietnu stresa situāciju, un ir ārkārtīgi svarīgi, lai jūs negatīvo emociju, enerģiju spētu ievirzīt radošā gultnē. Tas palīdzēs pārvarēt visus sarežģījumus un iziet cauri visiem pārbaudījumiem kā uzvarētajam.

Mūsdienās stress ir kļuvis par neizbēgamu dzīves sastāvdaļu, tādēļ esam spiesti meklēt pareizākās un drošākās pašaizsardzības metodes pret to. Lai arī kāds būtu stresa iemesls, izstrādājot pašaizsardzības paņēmienus, jāizprot cēloņi, kas pamatā cilvēku atšķirīgai uzvedībai un viņu reakcijai uz vieniem un tiem pašiem notikumiem. Protams, katrs cilvēks ir individualitāte, taču pastāv noteikti likumi, vadoties pēc kuriem cilvēki veido savstarpējās attiecības. Apgūstot šīs likumsakarības, mūsu problēmām var rast konstruktīvus risinājumus.

Piemēram, ģimenē, kur saslimst mazs bērns, mātei bieži vien ir jāpamet darbs. Ja tas ir pirmais bērns, tad visus spēkus ģimene ziedo viņam un otrs bērns netiek plānots. Visbiežāk gan tas nepalīdz kompensēt cukura diabētu bērnam, bet psiholoģiskais klimats ģimenē ir pasliktinājies. Kad bērns izaudzis, ja vecāki sapratīs, ka viņu psihē notiekošās pārmaiņas, kuras saistītas ar bērna slimību (piemēram, vainas apziņa), nav nekas īpašs, raksturīgs tikai viņiem, tā notiek ar lielāko daļu cilvēku.

Ja saslimst cilvēks gados (parasti tas ir 2.tipa cukura diabēts), kad jau izveidojušies zināmi ieradumi un dzīvesveids, rodas citas problēmas. Pacienti vai nu neko nemaina savā dzīvē un ignorē slimību (tas vairāk raksturīgs vīriešiem), vai arī padara slimību par ieroci, ko izmanto, manipulējot ar apkārtējiem cilvēkiem.

Protams, dažādu cilvēku uzvedība un reakcija uz šādu situāciju ir atšķirīga, tomēr izjūtas, kas pārņem slimnieku un viņa tuviniekus, ir ļoti daudz līdzīga.

Nenoteiktība attiecībā uz nākotni. Neskaidrība par slimību ir īpaša problēma cilvēkiem, kuri zina par nelabvēlīgu tās gaitu draugiem un radiniekiem.

Profesionālā atbildība. Ir vairākas profesijas, kuras nav savienojamas ar diagnozi cukura diabēts. Ja pacients jau ilgus gadus strādājis kādā no šīm specialitātēm (piemēram, ir bijis lidotājs), tad viņam būs ļoti grūti atrast sev vietu dzīvē. Pusaudzis, kurš sapņo par profesiju, var ļoti smagi pārdzīvot, ka viņam nav iespēja apgūt tieši šo specialitāti. Gan pieaugušajiem, gan bērnam šādā situācijā ir nepieciešama laba psihoterapeita palīdzība, kurš palīdzēs saskatīt jaunas vērtības. Jebkuram cilvēkam šajā laikposmā ļoti nozīmīgs ir ģimenes un draugu atbalsts.

Attiecības ģimenē. Par to jau tika daudz runāts. Vislielāko palīdzību un atbalstu var sniegt ģimene. Centieties sakārtot attiecības ģimenē, izvairīties no nevajadzīgiem strīdiem un piekasīšanās, taču nevajag cilvēkam ar diabētu radīt vakuuma stāvokli, mēģinot nodrošināt “sterilus” apstākļus. Lai viņš sajūt, ka ir vajadzīgs ģimenei kā līdz šim.

Tags: ,