Pusaudzis un vasaras nometne ārzemēs

Jaunie pāri pirms bērnu piedzimšanas mēdz idealizēt ģimenes dzīvi un bērnu audzināšanu, iedomājas, ka tie būs mūžīgi prieki un laime. Pēc bērnu piedzimšanas nāk viena krīze pēc otras. Bērnu zīdaiņa vecumā tiek pārbaudzītas vecāku savstarpējās attiecības. Vēlāk nāk tā saucamais divgadnieku posms, kas prasa daudz pacietības un gudrības. Tad, kādu laiku šķiet, ka ir kļuvis viegli, bērns ir maigs, mīļš, paklausa, labprāt iet uz skolu. Un tad nemanot ir pienācis nākamais lielais pārbaudījums – pusaudžu gadi. Tas ir laiks, kad vecāki var sastapties ar visnegaidītākajiem pārsteigumiem un krīzēm. Mēs ar vīru piedzīvojām smagu laiku, kamēr atradām veidu, kā mainīt sava pusaugu dēla skatījumu uz dzīvi un apkārtējiem cilvēkiem. Mūsu brīnumlīdzeklis izrādījās vasaras nometne ārzemēs. Lieliskas nometnes bērniem no 6 līdz 20 gadu vecumam atradām ar ERGO|EDUCATION starpniecību.

nometnes bērniemPēc savas trīspadsmitās dzimšanas dienas mūsu dēls ļoti strauji pārvērtās. Ja līdz tam laikam viņš bija bikls, mierīgs, laipns un apzinīgs puisis, tad tagad runāja pretī, nepildīja mājas darbus, mēdza ar necieņu izturēties pret apkārtējiem cilvēkiem. Sapratām, ka tā ir daļa no pusaudžu vecuma, bijām pacietīgi, bet situācija jau kļuva nekontrolējama. Mēģinājām ar viņu runāt, bet tam nebija rezultātu. Viņš noslēdzās sevī, dzīvoja tikai datora pasaulē. Sākās arī bezmērķīga klaiņošana ar vienadžiem, kurus labprāt neizvēlētos par viņa labākajiem draugiem. Mācību gads bija tuvu noslēgumam, dēla liecība bija ne visai iepriecinoša. Pagājušajā gadā runājām par viņa nākotnes plāniem, pa to, ka pēc pamatskolas varētu stāties kādā labā ģimnāzijā. Tam bija nepieciešamas labas sekmes un pamatzināšanasvisos mācību priekšmetos. Tagad viņš par šo ieceri vairs negribēja dzirdēt. Priekšā bija visa vasara. Mēs bažījāmies, ko šie trīs brīvlaika mēneši atnesīs. Gan man, gan vīram bija daudz jāstrādā, tāpēc nolēmām, ka vajag kādu radikālu risinājumu.

Ģimenes draugi ieteica painteresēties par vasaras nometnēm bērniem. Pētījām informāciju, bet nekas mūs īpaši neuzrunāja. Nejauši internetā atvērām ERGO|EDUCATION mājas lapu un izlasījām par vasaras nometnēm bērniem, kuras notiek nevis Latvijā, bet dažādās Eiropas valstīs. Tās bija nometnes, kas apvieno interesantas un atraktīvas valodu apmācības un aizraujošas sportiskas nodarbes, ekskursijas un ceļojumus par mītnes valsti. Nodomājām, ka tas varētu būt labs variants dēlam, tā varētu uzlabot angļu valodas zināšanas, jo vērtējums skolā bija pazeminājies, nodrošināt vecumam adekvātu fizisko slodzi un arī dot iespēju viņam kļūt par patstāvīgu un pašpārliecinātu jaunieti, jo vajadzēs iemācīties sadraudzēties ar jauniem cilvēkiem, atbildēt par sevi svešā valstī un vidē. Tās būtu iemaņas, kas viņam tieši šobrīd daudz nozīmētu. Pieteicāmies uz konsultāciju pie ERGO darbinieces un kopīgi izvērtējām, kāda nometne tieši būtu piemērotāka dēlam. Atstājām divus variantus un piedāvājām viņam pašam izvēlēties. Fakts, ka būs jādodas uz nometni, nebija apstrīdams, bet atstājām viņam iespēju izvēlēties vietu un arī sporta nodarbības, kurās iesaistīties.

Pēc četrām nedēļām mūsu mājās atgriezās pavisam cits jauns puisis. Nerunājot par to, ka viņš bija pastiepies augumā, viņš šķita nobriedušāks, nopietnāks un nemaz vairs tik spurains un nepiekāpīgs. Uzzinājām, ka viņš ieguvis vairākus labus draugus, ar kuriem tagad arī sarakstās sociālajos tīklos. Viens puisis no Igauijas viņu pat uzaicinājis Ziemassvētku brīvdienās pie sevis ciemos. Sākoties jaunajam mācību gadam, bijām patīkami pārsteigti, ka ir uzlabojusies dēla attiekme pret mācībām, vairs nav piezīmju par neizpildītiem mājas darbiem, arī angļu valodas atzīmes ir labākas. Tagad viņš brīvajā laikā izvēlējās arī apmeklēt sporta laukumu un ar klases biebriem uzspēlēt bumbu, ne tikai sēdēt pie datora. Varam noteikti ieteikt arī citiem vecākiem izmantot ieguvumus, ko sniedz nometnes bērniem.

 

Tags: , ,