Tērauda apkures katli

Tērauda apkures katli www.commodus.lvTērauds ir dzelzs sakausējums kam piemīt derīgas tehnoloģiskās īpašības, tāpēc tas piemērots jebkuras formas un izmēru konstrukciju izgatavošanai, kā arī pielietot tādas apstrādes metodes kā liešana, kalšana, velmēšana, metināšana, griešana un citas. Tēraudam parasti pievieno dažādus piemaisījumus, piem., hromu, kobaltu, niķeli. Tas nepieciešams tāpēc, lai iegūtu kādu no tērauda mehāniskajām īpašībām.

Tērauda ražošana

Ar tēraudu un tā izstrādājumiem katrs no mums saskaras ikdienā, tāpēc tas uzskatāms par vissvarīgāko no metāliem. Tērauda izgudrošana radīja revolucionāras sekas celtniecības, metalurģijas un inženiertehnikas jomās, jo tieši tērauds tika izmantots tiltu un dzelzceļu, kas ilgi kalpoja būvē. Ik gadu visā pasaulē tiek saražots vairāk nekā 800000000 tonnu tērauda. Pat ne kilogramu tērauda nevarētu iegūt bez dzelzs, kas ir biežāk sastopamais elements uz Zemes. Tā kā elementi, kurus lieto tērauda ražošanai ir pieejami lielā daudzumā, tad paredzams, ka ražojot tēraudu tuvākajā nākotnē nebūs jāsaskaras ar īpašām problēmām.

Lai izgatavotu 10000 tonnas tērauda nepieciešams:

 • 6500 tonnas akmeņogļu
 • 13000 tonnas dzelzs rūdas
 • 2000 tonnu tērauda lūžņu
 • 1500000 kubikmetru ūdens
 • 8000 tonnu gaisa.

Lai ražotu tēraudu tiek izmantotas ļoti augstas temperatūras, dažādiem procesiem tās ir atšķirīgas. Pie 1400 grādu temperatūras lielās hermētiski noslēgtās kamerās no akmeņoglēm iztvaicē nevajadzīgās vielas. No iegūtās masas veidojas kokss, kuru pēc tam var lietot kā cieto kurināmā veidu. Tālākais process norit jau pie 1650 grādu augstas temperatūras. Lielā šahtveida krāsnī ( kas pazīstama un tiek saukta par domnu) tiek kopā pievienots kokss, dzelzs rūda un kaļķakmenis. Koksam sadegot rodas stiprs karstums, vielas, kas izdalās no dzelzs rūdas savienojas ar kaļķakmeni, šī savienojuma rezultāts ir sārņi. Derīgās vielas kļūst šķidras un nosēžas domnas dibenā. Sārņi, kas atrodas dzelzs augšējā daļā, tiek nolieti vienā konteinerā. Šajā procesā rodas arī čuguns, kas krīt citā konteinerā. Augstā bumbierveidīgā krāsnī, ko sauc par konverteru, iekrauj 90 tonnas metāllūžņu, kam pievieno verdošo čugunu. Konverterā ievada ūdens dzesētu cauruli pa kuru ar virsskaņas ātrumu ieplūst tīrs skābeklis. Šķidrais metāls vārās kā putra, kas iespējams iejaucoties skābeklim. Vēl nav pagājusi stunda, kad jau iegūtas 300 tonnas tērauda. Tēraudam pievieno vairākus elementus un var sākties tērauda liešanas process. Lai iegūtu vajadzīgo biezumu, kvēlojošais tērauds tiek velmēts pie 1200 grādu temperatūras. Masīvajās velmēšanas iekārtās tērauds kļūst tik ciets, ka nepakļaujas tālākai veidošanai. Pēc aukstās un karstās velmēšanas pašās beigās tas apstrādāts ar skābi. Noslēgumā tērauds iegūst istabas temperatūru.

SIA „COMMODUS” tērauda apkures katlu piedāvājums Latvijas tirgū

OPOP H sērijas tērauda katlus piedāvā SIA „COMMODUS”, kas uzskatāms par tempa noteicēju apkures jomā Latvijā. OPOP H sērijas karstā ūdens tērauda katli paredzēti gan rūpnieciskajām ēkām, gan dzīvokļiem un ģimenes mājām. Jūs varat izvēlēties sev visvairāk pieņemamo apkures katlu, kas nodrošinās vislabāko iespējamo iedarbīgumu, jo iespēja kurināt ar dažāda veida kurināmo resursu. Tā kā H sērijas katli ietver jaunākās inovācijas, izstrādāta jauna dizaina sekundārā gaisa ievade, kas nodrošina stāvokli, ka nav nepieciešama liela skursteņa vilkme. Visi katli aprīkoti ar automātisko izejas regulatoru, manometru un ūdens temperatūras mērītāju.

H sērijas katli sniegs lietotājam šādas ērtības:

 • Elegants un mūsdienīgs dizains, kas boileri ļauj uzstādīt dzīvojamās telpās
 • Mazi izmēri, kas neaizņems lielu telpas daļu
 • Nesarežģīta darbība un uzturēšana
 • Primārā un sekundārā gaisa iesūkšana garantē pilnīgu sadegšanu  un galējo darba efektivitāti
 • Katla korpusam ražotājs piedāvā piecu gadu garantiju
 • Pakalpojumu varat atrast visā Latvijas teritorijā

OPOP H tērauda apkures katlu jauda atšķirībā no modeļa svārstās no 12 līdz 50 kilovatiem. Ar koksni kurināmajos visu H sērijas katlos degšanas laiks būs vidēji piecas stundas. Šāda tērauda apkures katla cena mainās atkarībā no apsildāmās platības, jaudas, kurināmā veida. H412 sērijas katls ar jaudu 12 kilovati, akmeņogļu patēriņu 3,9 kilogrami stundā, 70 % efektivitāti maksās aptuveni 583 EUR. H 650 sērijas katls, kuram lielāka jauda, kurināmā patēriņš un, kas paredzēts lielākam apsildes laukumam, maksās 1607 EUR.

COMMODUS piedāvājumā ir arī tērauda malkas katlu OPOP ECOMAX sērija. Šajos katlos kā kurināmais resurss izmantojama malka. Katls veidots no 6 milimetrus biezām tērauda plāksnēm. Augšējā katla daļā atrodas ielādes kamera, bet apakšējā izvietota degšanas kamera. Abas telpas atdala keramikas sprauslas. Katla priekšējā daļā ir pūtējs, ko izmanto gaisa pārvietošanai uz degšanas kameru.

Izvēloties OPOP Ecomac iegūsiet šādas vērtības:

 • Efektivitāti līdz pat 83 procentiem
 • Lielu kurtuvi, kas dod iespēju ievietot garāku kurināmo
 • Ilgu degšanas laiku
 • Vieglu tīrīšanu, kas ekonomēs Jūsu brīvo laiku
 • Stilīgu dizainu

OPOP gāzu malkas ģenerācijas katli aprīkoti ar elektronisko vadību, kas samazina roku darbu, palielina katla lietošanas ērtumu. Pamata konfigurācijā vadības bloks regulē katla izejas jaudu, ņemot vērā iepriekš uzstādīto ūdens temperatūru vai arī noregulēto telpas temperatūru. Vadības bloks uzrauga cirkulācijas sūkņa darbību. Ilgs degšanas laiks nodrošināts pateicoties faktoram, ka katlā iespējams ievietot liela izmēra malku. Apkures katla uzpilde nepieciešama tikai vienu reizi desmit stundu laikā. Kā tad īsti notiek gāzu ģenerācijas process? Tas satāv no organisko un neorganisko vielu termiskās sadalīšanas. Sākotnēji malka kurtuvē tiek uzkarsēta un izžāvēta, kā rezultātā radušās gāzes sajaucas ar sekundāro gaisu. Tālāk degkamerā tiek dedzināts gāzu maisījums, kas noved pie tā, ka gāzes nokļūst siltummainī no kura iespraucas skurstenī. Tieši gāzu ģenerācijas process ļauj katlam sasniegt 80 % efektivitāti. Lai saglabātu efektivitātes līmeni galvenais nosacījums attiecas uz malkas kvalitāti, tai jābūt sausai, pretējā gadījumā ievērojami samazināsies izdalāmais  siltuma daudzums.

ECOMAX 25 modelis, kura jauda sasniedz 25 kilovatus maksā 2063 EUR, ECOMAX 35 modeļa cena 2134 EUR, bet ECOMAX 42 var iegādāties par 2276 EUR. Pirms katla izvēles varat konsultēties ar COMMODUS zinošajiem speciālistiem, kuri izvērtējot klienta vēlmes, iespējas, ieteiks Jums piemērotāko, izmaksu ziņā izdevīgāko piedāvājumu. Pieredzējušie meistari par brīvu klātienē izdarīs objekta vērtējumu, lai sagatavotu ideālāko apkures katla un tā sistēmas izbūves piedāvājumu. COMMODUS darbiniekiem ir nepieciešamā kvalifikācija, ilggadēja pieredze, modernas iekārtas, vienu vārdu sakot viss, kas nepieciešams, lai darbus paveiktu bez liekas kavēšanās un kvalitatīvi. Taču ar pārdošanu un uzstādīšanu vēl nebeidzas uzņēmuma serviss, jo tiek nodrošināta garantijas un pēcgarantijas apkalpošana, kas iekļauj vēl arī ikgadējo profilaktisko apkopi, lai tas darbotos ilgāk un efektīvāk.

Kaut gan klientam ir iespēja pašam sekot līdzi degļa stāvoklim, taču tīrīšanas darbus un apkopi labāk būtu uzticēt pieredzes bagātajiem profesionāļiem. Apkope nozīmē degļa izjaukšanu, detaļu tīrīšanu, eļļošanu, savienojumu kontroli, aizdedzināšanas mehānisma pārbaudi, nepieciešamības gadījumā arī detaļu nomaiņu. Tā kā apkope neparedz nemaz tik vienkāršas darbības, tad tiešām būtu jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista, jo katrs taču vēlas, lai viņa apkures katls kalpotu pēc iespējas ilgāku laiku, sniegtu komforta sajūtu mājās.

Tērauda tvaika katli

Tērauda tvaika katli pēc konstrukcijas iedalās: vertikālie cilindriskie tvaika katli; ūdens cauruļu katli; liesmas cauruļu katli. Vertikālie cilindriskie tvaika katli plānoti nelielai tvaika jaudai un zemākam spiedienam, kas parasti ir no 0,8 līdz 1,5 megapaskāliem. Katla galvenā daļa ir cilindriskas formas degšanas kamera, kuras apakšējā daļā novietots deglis, kameras sienas noklātas ar spirāles veidā savītu viengabala ekrāncauruli. Taču jāpiebilst, ka šāda caurule nav raksturīga visiem tērauda tvaika katlu modeļiem. Citiem katliem var būt arī vairāku cauruļu sistēma un sienas veidotas no ūdens apvalka. Ūdens uzsilšana notiek caurules apakšējā posmā, bet augstāk norisinās iztvaicēšanas process.

Vertikālo cilindrisko tvaika katlu raksturīgākās iezīmes:

 • Vienkārši pēc to uzbūves;
 • Ātri uzsilst un tūlīt sāk ražot tvaiku;
 • Augsta darbības efektivitāte;
 • Iespēja pārvietot no vienas vietas uz citu;
 • Paredzēti nelielam tvaika ražīgumam;
 • Vienkārša uzturēšana, attīrīšana.

Vidēja un augsta ražīguma tvaika katlu kategorijai pieskaita ūdens cauruļu tvaika katlus. Katla silšanas virsmas ir izveidotas no ekrāncauruļu kontūriem, kas noklāj kurtuves sienas un griestus. Ūdens silšana notiek apakšējā daļā, bet augstāk risinās iztvaicēšana. Radies mitrais tvaiks tiek aizvadīts uz tvaika tvertni, tālāk no tvaika tvertnes izejas tas plūst uz tvaika pārkarsētāja caurulēm, kas izvietotas kurtuves augšpusē un dūmgāzu ejās. Tieši dūmgāzu ejās tvaiks tiek pārkarsēts un no tām aizvadīts patērētājam. Apakšējam kolektoram pievienojami ekrāncauruļu apakšējie gali. Pie apakšējā kolektora pienāk arī atplūdes caurules no tvaika tvertnes, pa kurām plūst ūdens, kas tālāk nonāk ekrāncaurulēs. Ūdenim, nonākot ekrāncaurulēs sākas tā iztvaicēšanas process.

Liesmas cauruļu tvaika katlos svelmainās dūmgāzes plūst cauri horizontāli vai retāk vertikāli novietotu cauruļvadu sistēmai, kuras ārējo daļu sedz ūdens apvalks. Dūmgāzes caurulēs veic trīs manevrus. Katram manevram dažāds kopējais šķērsgriezuma laukums, kas domāts, lai efektīvāk izmantotu silšanas virsmu, jo kad dūmgāzes atdziest samazinās to aizņemtais tilpums. Katla katrā galā ir dūmgāžu virziena maiņas kameras, kam pievienoti liesmas cauruļu gali.

Liesmas cauruļu katlu pamata privilēģijas:

 • Cauruļu nomaiņa nav sarežģīta;
 • Vienkārša ekspluatācija;
 • Ērti tīrāmi;
 • Izmēru ziņā nelieli;
 • Ekonomiskāks cenas līmenis.

Tērauda apkures katlu priekšrocības:

Ja kā kurināmā veidu izmantojat malku un pie tam to sagādājat pats, tad tērauda apkures katls paredzēts tieši Jums. Atkarībā no ražotāja, tiem ir samērā garš dūmi ceļš, kur siltums no sadegšanas procesa tiek atdots apkures sistēmai, līdz ar to ietaupās kurināmais un nodrošināts augsts lietderības koeficients. Salīdzinot augšējās degšanas principa tērauda katlus ar apakšējās degšanas tērauda apkures katliem, tad augstāks lietderības koeficients kurinot ar malku raksturīgs katliem ar apakšējās degšanas principu;

Iespēja regulēt degšanas laiku vienas uzlādes ietvaros. Degšanas laiks ar vienu uzlādi tērauda katlam ar vispārēju kurināmā sadegšanas principu variēs no četrām līdz sešām stundām, bet no divpadsmit līdz astoņpadsmit stundām katlos ar augšējās degšanas principu. Katlos ar apakšējās degšanas principu vienas uzlādes degšanas ilgums būs atkarīgs no izvēlētā kurināmā veida. Kurinot ar malku vienas uzlādes ietvaros degšanas ilgums sasniegs sešas līdz astoņas stundas, ar oglēm astoņas līdz sešpadsmit stundas, taču, lai nedeformētos ārdi, kurtuvi ieteicams piepildīt tikai vienas trešdaļas apmērā. Tērauda gāzu ģenerācijas katliem izmantojamās koksnes mitruma sastāvam jābūt ap 20%, jo mitrāka koksne patērē daudz enerģijas. Lai izžāvētu sevi, līdz ar to neveidojas gāze.

Pie pareizā malkas mitruma tērauda gāzu ģenerācijas katls ar vienu uzlādi kurēsies līdz pat 12 stundām:

 • Pret koroziju noturīgs materiāls;
 • Ražotājs parasti sniedz garantiju 5 gadu garumā;
 • Konstrukcijas svars mazāks nekā čuguna apkures katliem;
 • Paredzēti dažādu kurināmā veidu lietošanai.

Apkures katlu uzstādīšana

Apkures sistēmu ierīkošana sākas ar kvalitatīvu projekta izstrādi. Izejot no ēkas platības, griestu augstuma, izkārtojuma, sienu biezuma un citiem nozīmīgiem parametriem, precīzi jāaprēķina katla jauda un optimālais apkures veids. Nākamajā solī jāizstrādā cauruļu instalācija, radiatoru atrašanās vieta un tips.

Biežāk pieļautās kļūmes montāžas procesā

Bieži vien montāžas kļūmes netiek atklātas uzreiz un paliek nemanāmas pat ekspertam. Par nelaimi trūkumi parādās tieši brīdī, kad sākas apkures sezona vai tās laikā. Lai izvairītos no kļūmēm, jāievēro šādi faktori:

Lietojiet piemērotus un kvalitatīvus instrumentus. Galvenais no instrumentiem, ko lieto ir regulējamā uzgriežņa atslēga un gāzes atslēga. Šo nosaukto instrumentu vajadzētu papildināt tādiem rīkiem kā uzgriežņu atslēgas, labās kvalitātes gāzes atslēga, speciāla atslēga plastmasas caurulēm. Kvalitatīvākos instrumentus ražo Zviedrijā un Vācijā, taču tie nav no lētajiem, jo, piemēram, tikai galvenās gāzes atslēgas cena sasniedz 30 latus. Lētāki varianti ir nekvalitatīvāki, no vieglāka tērauda, kas neiztur lielāku slodzi. Rezultātā uzstādītājs, taupīdams instrumentus, lai tos nesalauztu, nepievelk līdz galam kādu savienojumu, kas agrāk vai vēlāk noved pie dzesēšanas šķidruma noplūdes un sistēmas plīsuma.

Uzstādiet pareizi radiatoru. Klientiem un uzstādītājiem rodas domstarpības kādā leņķī uzstādīt radiatoru. Pareizi to uzstādīt nedaudz slīpi. Uz radiatoriem, kas iemontēti horizontāli pakāpeniski uzkrājas gaiss, jo tam nav citas izejas un ar laiku tas jāizdzen manuāli. Par gaisa izdzīšanu saimnieki reti atceras vai neatceras nemaz, kā rezultātā mazinās jauda apkures ierīcē.

Apkures katlu iegādājieties no pazīstama ražotāja. Tirgū ir tik daudz divas vai trīs reizes lētāka piedāvājuma, bet neskatoties uz redzamajiem ražotāja zīmoliem tas var izrādīties viltojums. Viltojumam noteikti nepiemitīs kvalitatīva armatūra – aizbīdņi, lodveida vārsti un citi elementi. Viltojumus izgatavo no lētāka un ātri bojājoša materiāla, kas nav tik ciets, līdz ar to netiek pildītas  visas efektīvas darbības katlam vajadzīgās funkcijas. Beigu beigās pastāv reāla iespēja, ka katls izies no ierindas un remonta izmaksas krietni pārsniegs naudas summu par ko varētu iegādāties tiešām labu katlu no īstā ražotāja.

Apmeklējiet izstādes un seminārus. Katru gadu tiek rīkoti semināri un izstādes, kur iepazīstina ar jauninājumiem apkures jomā. Šādos pasākumos iespēja satikt apkures jomas uzņēmumus „aci pret aci” un saņemt atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem. Unikāla iespēja vienā vietā apskatīt vairāku ražotāju produktu klāstu un salīdzināt piedāvājumu.

Māju īpašniekiem, kuri plāno iebūvēt jaunu apkures katlu vai uzlabot jau esošo ieteicams izvēlēties ne tikai kvalitatīvus materiālus, bet arī atpazīstamu uzņēmumu, kas profesionāli nodarbojas ar uzstādīšanu un savā darbā izmanto jaunākos instrumentus un tehnoloģijas. Visiem, kam rūp komforts un siltums mājās, ilgs apkures katla darbības laiks, plašs pakalpojumu sniedzēju piedāvājuma klāsts, labākā izvēle būs tieši tērauda apkures katls. Izvēloties pareizas jaudas un kurināmo resursu ziņā sev izdevīgāko apkures katlu, ilgākā laika periodā ieekonomēsiet naudas līdzekļus, ko varēsiet iztērēt savam priekam vai ģimenes vajadzībām.