Vēlies dabiski baltus zobus? Tad uzturā izvēlies šos produktus!

zobu balināšanaLasot internetā pieejamo informāciju par to, kā iegūt baltus zobus, atkal un atkal nākas uzdurties rakstiem, kuros minēts, ka to nedrīkst ēst, jo tas bojā zobu krāsu, to nedrīkst, jo tas padara zobus jutīgus utt. Vai ir kādi produkti, kuru lietošana rada pretējo efektu, proti, padara zobus baltākus? Jā, tādi ir! Ne vienmēr nepieciešama profesionāla zobu balināšana ārsta kabinetā. Esam sagatavojuši sarakstu ar dažādiem produktiem, kuri var palīdzēt noņemt traipus no zobiem, kā arī atgūt to dabisko toni.

  • Ananāsi. Kā izrādās, šie augļi spēj padarīt zobus baltākus! Zinātnieki ir izpētījuši, ka ananāsos esošā viela – enzīms, kuru dēvē par bromelīnu, lieliski noņem traipus. Taču šī nav vienīgā labā bromelīna īpašība – tas arī spēj mazināt zobu aplikumu un baktērijas, kuras parasti uzkrājas ap zobiem. Kā zināms, šīs baktērijas rada skābes, kuras bojā zobu emalju, izraisot ne tikai kariesu, bet arī, atvieglojot krāsu pigmentu nonākšanu zoba virsmā.
  • Zemenes. Arī šis ir ļoti labs līdzeklis, kuru izmantot zobu balināšanā. Zemenēs ir ābolskābe, kura balina zobus, savukārt C vitamīns notīra aplikumu. Zobu balināšana ar zemenēm notiek šādi – vieglākais variants – paņem ogu un parīvē zobus vai samaļ zemenes putriņā un, izmantojot zobu birsti, izberzē ar tām zobus. Pēc tam gan mute jāizskalo ar ūdeni.
  • Ingvers. Šim augam piemīt ne tikai antioksidanta īpašības. To izmanto arī kā pretiekaisuma un antibakteriālu līdzekli. Atliek tikai pakošļāt ingvera šķēlīti, un jūs attīrīsit mutes dobumu no daudzām kaitīgajām baktērijām, kā arī uzlabosit elpu.
  • Burkāni. Par šī dārzeņa labvēlīgo ietekmi uz zobu veselību jūs noteikti jau esat dzirdējuši. Tajos ir vērtīgais A vitamīns, kurš nepieciešams zobu emaljai. Teju ikvienā cietajā un kraukšķīgajā dārzenī – kālī, redīsā, selerijā un gurķī, ir abrazīvas vielas, kas palīdz no zobiem noņemt traipus, un tos nopulē. Cietie dārzeņi darbojas kā dabiskas zobu birstes. Košļāšanas procesā tie arī masē smaganas un noņem aplikumu.
  • Baziliks. Šis augs ir labs antibiotiķis, kas palīdz iznīdēt mutes dobumā esošos kaitīgos mikroorganismus. Lai jums būtu veseli zobi, pievienojiet ēdieniem šo augu, jo tajā ir dažādas ēteriskās eļļas – linalols, lineols, citrals, tepineols. Šīs antibakteriālās vielas palīdzēs uzturēt skaistu un veselīgu smaidu.
  • Siers. Šajā produktā ir dažādi proteīni, kalcijs un fosfors, kas samazina skābju koncentrāciju mutes dobumā. Ne velti zobārsti dažkārt iesaka pēc ābolu, ogu vai citu skābes saturošu ēdienu uzņemšanas apēst gabaliņu siera. Latviešiem vajadzētu ņemt piemēru no francūžiem, kuri parasti augļus, ogas un vīnu servē kopā ar sieru. Visvairāk kalcija ir tieši cietajos sieros. Savukārt sierā esošās pienskābes mazina zobu bojāšanos.
  • Sezama sēklas. Tās darbojas kā dabīgais zobu skrubis, kas noņem aplikumu. Tāpat sēkliņās ir daudz kalcija, kas savukārt nepieciešams kauliem un zobiem.
  • Sīpoli. Ja, arī šie dārzeņi ir labvēlīgi mūsu zobiem, jo satur sēra savienojumus, kas nogalina zobiem kaitīgās baktērijas, kas atrodas mūsu mutē. Tomēr jāņem vērā, ka šie savienojumi tiek iznīcināti termiskas apstrādes laikā, tāpēc zobu veselība tiks uzlabota, ja sīpolus ēdīsit svaigus. Līdzīga iedarbība ir arī ķiplokiem.
  • Zivis un citas jūras veltes. Stomatologi atbalsta to lietošanu, jo šo produktu sastāvā ir gan kalcijs, gan fosfors, gan fluors, gan D vitamīns.
  • Brokoļi. Šajos dārzeņos ir dzelzs, kas pasargā zobus no skābju kaitīgās iedarbības. Svaigā veidā brokoļi darbojas kā dabiska slotiņa, kura notīra zobus.

Tags: , ,